Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Ramka do podpisu dla niewidomych

Last updated on 31 października, 2021

Jednym  z uciążliwych problemów osób niedowidzących i niewidomych jest podpisywanie wszelkiego rodzaju dokumentów. Niby coś prostego, wystarczy podpisać „tu, tu i tu”, ale jak się nie widzi czy trzymamy kartkę do góry nogami czy właściwie, albo nawet czy tekstem do góry, to zwykłe podpisanie dokumentu zaczyna być wyzwaniem nie do przejścia.

Nakierowanie ręki niewidomego

Pierwszym co przychodzi do głowy to nakierowanie ręki osoby z dysfunkcją wzroku na pole, gdzie ma się podpisać. Jeżeli ma to być tylko parafka , to z pewnością się uda osiągnąć cel. Jeżeli natomiast trzeba podpisać się imieniem i nazwiskiem, to mogą wyjść solidne wygibasy. Czasami taki podpis może przypominać fale Dunaju i raz wyjść nad kropki a raz pod. Generalnie osobiście bardzo mi się to nie podobało.

Podpis z użyciem karty do bankomatu

Można sobie pomóc stosując kartę do bankomatu, albo „linijkę” taką jak karta stałego klienta, upominkowa. Karty kredytowej w tym celu bym nie używał, aby nie kusić losu.Przez jakiś czas używałem karty podarunkowej do jakiegoś sklepu, bo była czarna i dobrze odznaczała się na dokumentach. Taka forma pomocy przy podpisywaniu spełniała swoją rolę przez długi czas.

Ramka do podpisywania

W jednym ze sklepów dla osób niedowidzących i niewidomych trafiłem na dedykowaną ramkę do podpisywania, która ma wycięty prostokąt w środku karty. Dzięki czemu można dopasować się do ramki na dokumencie. Dziura w karcie wycięta jest na jednej połowie, dzięki temu drugą połowę możemy wykorzystać do przytrzymania ramki podczas podpisywania.

Ramka do podpisu przez osoby niewidome i niedowidzące firmy Lumen

Ramka posiada obwódkę  wokół wyciętego miejsca, która może pomagać osobom słabo widzącym. Mój egzemplarz został od razu „ulepszony” i zamalowany markerem na czarno. Obwódka to dla mnie zdecydowanie za mało.

Ramka do podpisu zamalowana na czarno

Z taką ramką jest już dużo łatwiej. Można wyczuć długopisem jej brzegi. Nie wypada się poza obszar wytyczony przez ramkę. Jak miejsce do podpisu jest mniejsze niż ramka, to osoba pomagająca może poinformować że trzeba podpisać się w lewej połowie, albo w lewej dolnej ćwiartce.

Mała rzecz w portfelu a cieszy … przynajmniej tych co nie potrafią podpisać się bez takiej pomocy 🙂