Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Naklejki (znaczniki) dotykowe

Nadchodzi era powierzchni dotykowych, przestają już być produkowane urządzenia z mechanicznymi przyciskami, które da się wyczuć i nacisnąć. Teraz niemal we wszystkich urządzeniach stosuje się albo ekrany dotykowe, albo powierzchnie czułe na dotyk. Nie są to niestety dobre rozwiązania dla osób  niewidomych lub słabowidzących, bo jak można nacisnąć przycisk, którego nie ma?

Matka potrzebą wynalazku, pojawił się problem to i jest rozwiązanie 🙂

Na rynku są dostępne małe wypukłe naklejki, które można przykleić obok przycisku sterowanego dotykiem, dzięki czemu można będzie go łatwo namierzyć i nacisnąć w odpowiednim miejscu. W różnych sklepach ze sprzętem dla niewidomych i niedowidzących  są dostępne inne kształty i kolory, więc da się znaleźć takie, które nie będą raziły w oczy osób widzących a wspomogą osoby z dysfunkcją wzroku.

Co to jest naklejka dotykowa?

Znacznik dotykowy jest to niewielka samoprzylepna naklejka, która łatwo przyczepia się do prostych i twardych materiałów, tj: plastik, szyba, metal. Znacznik może mieć różny kształt i kolor, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie do wzornictwa urządzenia. Naklejka dotykowa ma zwykle fakturę, którą da się łatwo wyczuć palcem i nie pomylić z obudową urządzenia (np.: jak wypustki antypoślizgowe na skarpetkach dla dzieci).

Jakie są rodzaje naklejek dotykowych?

Dostępne kolory znaczników dotykowych, które spotkałem na stronach sklepów z artykułami dla niepełnosprawnych:

  • Przeźroczyste – dla niewidomych kolor nie robi już różnicy, a przez przeźroczystą naklejkę osoba widząca będzie w stanie odczytać tekst pod spodem.
  • Czarne – przyklejane  na jasne powierzchnie mogą pomagać osobom słabowidzącym dzięki dużemu kontrastowi
  • Pomarańczowe – stosowane na ciemniejszych powierzchniach, podobnie jak czarne, mogą wspierać niedowidzących dzięki kontrastowi z kolorem urządzenia.

Kształty naklejek dotykowych

  • Walcowate
  • Półkoliste
  • Szerokie (ok 1 cm)
  • Małe (ok 2-3 mm)

Gdzie stosować znaczniki dotykowe?

Za pomocą znaczników dotykowych najlepiej oznaczać ważne miejsca urządzenia. może to być przycisk włączania urządzenia czy  zmiany najważniejszych opcji. Wszystko zależy od urządzenia, mnogości jego funkcji oraz pamięci użytkownika.

Na pewno trzeba się zastanowić czy oklejać każdy przycisk urządzenia. Choć można zastosować różne wielkości , kształty i kolory znaczników, to może być ciężko zapamiętać jakie funkcje są pod każdym z tych przycisków. Jeżeli ktoś musi korzystać ze wszystkich możliwości urządzenia to może być potrzebna dodatkowa instrukcja.

Mi się na razie udaje korzystać z urządzeń w ograniczonym, ale wystarczającym zakresie, dzięki czemu może być stosunkowo niewiele naklejek.

Gdzie można stosować naklejki dotykowe?

Znaczniki dotykowe można stosować wszędzie tam gdzie są potrzebne. Wszystko zależy od tego co to za urządzenie, jak chcemy je wykorzystywać i jak rozlokowane są poszczególne  miejsca czułe na dotyk.

Okleić  możemy urządzenia:

  • pralkę
  • mikrofalę
  • piekarnik
  • zmywarkę
  • radio
  • telefon
  • oczyszczacz powietrza
  • i inne urządzenia, w których jest taka potrzeba .

Znaczniki dotykowe naklejone na panelu sterowania pralki

Znaczniki dotykowe na panelu sterowania zmywarki

Naklejka dotykowa na oczyszczaczu powietrza

Czy naklejki dotykowe  zastąpią wzrok?

Niestety nie. Dużo zależy od samego urządzenia, w standardowym gospodarstwie domowym rzadko który sprzęt potrafi „gadać”. Dobrze jak użycie przycisku dotykowego wydaje jakiś dźwięk, po którym można zgadnąć czy został naciśnięty czy nie. Nie jest to złote rozwiązanie, ale raczej proteza, która może umożliwić skorzystanie z danego urządzenia.  Ja osobiście jeżeli można to staram się wybierać sprzęt ze staromodnymi wyczuwalnymi przyciskami.

 

Strony: 1 2 3