Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

DZDN – Dział Zbiorów dla niewidomych

Przy pogarszaniu się wzroku, trudno czasami pogodzić się z z utratą tego co robiliśmy wcześniej. Nawet jak człowiek chce się zrelaksować, to nie jest w stanie cieszyć się rozrywkami dostępnymi dla „widzących’.

Nie można już grać w gry komputerowe czy na konsoli, przestaje być możliwe granie nawet w gry planszowe czy karciane. Bierne uczestnictwo, gdy ktoś musi Ci asystować przez cały czas i przesuwać Twoje pionki (bo przecież Ty rozwalisz wszystko co znajduje się na planszy) nie daje już przyjemności. Inne hobby, które posiadałeś, takie jak malowanie, podziwianie przyrody, oglądanie filmów także przestaje być dostępne.

I tu z ratunkiem przychodzi wypożyczalnia DZDN – Dział zbiorów dla niewidomych!

Posiadając orzeczenie o niepełnosprawności mamy możliwość korzystania za darmo z biblioteki Działu zbiorów dla niewidomych. Niby nic … ale mnogość materiałów, które tam są pozwala na odcięcie się od rzeczywistości i odpoczęcie od tego niedostępnego świata 🙂

W zasobach on-line DZN znajdziemy materiały audio w formie audiobooków Dais czy Czytaka, teksty skanowane, które mogą być czytane przez programy TTS (Text to speach), są też nagrania w mowie syntetycznej (jakby ktoś nie miał ochoty używać dodatkowego programu, filmy z audiodeskrypcją, materiały tyflologiczne, muzykę (tylko na płytach) a także publikacje pisane pismem Braille’a. Więcej ifnormacji można znaleźć na stronie biblioteki DZDN.

Ja osobiście cały czas wybieram książki w formacie Daisy, jak na razie mowa syntetyczna nie jest dla  mnie „synonimem „rozrywki”, a książek w bibliotece jest jeszcze na tyle dużo, że wystarczy mi na jakiś czas. Choć potrafię w roku przerobić kilkadziesiąt tytułów 🙂

Jak się zapisać do DZDN?

Przede wszystkim musimy posiadać orzeczenie o niepełnosprawności z powodu wzroku, dopiero z takim dokumentem możemy śmiało przystępować do rejestracji i założenie karty czytelnika. Można rejestrować się osobiście albo przez internet (podpisane skany). Szczegółowe informacje najlepiej uzyskać ze strony biblioteki DZDN.

Jak można słuchać nagań z DZDN?

Książki audio z biblioteki DZDN można wypożyczać w formie Daisy albo Czytaka. Format Daisy to nic innego jak pliki mp3 z dodatkowym spisem treści, więc da się je uruchomić za pomocą zwykłego sprzętu audio, takiego jak telefon, DVD, telewizor czy radio z USB. Fajnie jest używać do czytania specjalnego programu do słuchania audiobooków, który potrafi zatrzymać, wznowić i zapamiętać miejsce zakończenia słuchania, aby nie trzeba było za każdym razem rozpoczynać rozdziału od początku.

Możemy pobrać archiwum „zip” i przenieść pliki na dowolny odtwarzacz.

Ja używam programu na iOS Dolphin EasyReader, który  dodatkowo potrafi podłączyć się do biblioteki DZN, co daje możliwość wypożyczenia książek bezpośrednio z programu.

Pozycje tekstowe ze „skanowiska” dostępne są jako pliki tekstowe „txt”, które da się otwierać w notatniku i wszystkich popularnych urządzeniach przetwarzających tekst na mowę syntetyczną.

Innych zbiorów nie wypożyczałem, więc jak na razie nie będę się na ten temat wypowiadać 🙂

Miłego czytania!