Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Podcasty dla niewidomych

Podcast ze względu na swoją formę, jest najbardziej dostępnym medium dla osoby z dysfunkcją wzroku. Możemy z nich korzystać na równi z osobami widzącymi.  W tym wpisie postaram się umieszczać podcasty, które dotyczą osób  z niepełnosprawnością narządu  wzroku.

Co to jest podcast?

Jeżeli jeszcze nie dane Ci było skorzystać  z podcastu, to w wielkim skrócie jest to nagranie audycji i udostępnienie jej w internecie, gdzie inni użytkownicy  mogą jej odsłuchać w dowolnym momencie.

Przewaga podcastu nad audycjami radiowymi jest w tym, iż to Ty decydujesz kiedy będziesz jej słuchać. W radiu musisz być o konkretnej godzinie a w przypadku podcastu możesz ją odtworzyć, zatrzymać , przewinąć czy zamknąć jeżeli Ci się nie spodoba.

Co jest potrzebne do słuchania podcastu?

Większość podcastów da się pobrać jako pliki mp3, więc możesz śmiało je pobierać i odtwarzać na dowolnym urządzeniu, które radzi sobie z takimi plikami.

Warto jednak za opatrzeć się w urządzenie, które potrafi zatrzymać odsłuchiwanie i zapamiętać miejsce, aby móc do niego wrócić później. Korzystanie z odtwarzaczy mp3, lub DVD może prowadzić do konieczności przewijania, a mnie osobiście to strasznie irytuje. Dobrym rozwiązaniem jest użycie dedykowanego urządzenia do czytania dla niewidomych (np. Orion), które pozwala na odtwarzanie plików mp3.

Podcastów można też słuchać za pomocą urządzeń mobilnych. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację. Takie aplikacje pozwalają na przeszukiwanie listy dostępnych podcastów, dzięki czemu łatwiej będzie nam dotrzeć do innych kanałów. Osobiście używam aplikacji „Podcasty” na iOS. nie jest to aplikacja, którą bym polecał, ale działa i jest „wystarczająca”.

Podcasty dla niewidomych w języku Polskim

Tyflopodcast

Tyflopodcast.net  jest pierwszym podcastem w języku polskim w którym od lat można znaleźć audycje poświęcone problemom osób z dysfunkcją wzroku. Znajdziesz tam co tygodniowe przeglądy poruszające aktualności ze świata niewidomych, czy nowinki techniczne. Udostępniane też są nagrania z opisami sprzętów RTV oraz informacje  o radiu i telewizji.

Podcasty dla niewidomych w języku angielskim

Blind Abilities

Podcast z audycjami o technologi wspierającej osoby z dysfunkcją wzroku i dostępności.