Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Szachy dla niewidomych

Niewiele jest gier dostosowanych dla osób słabowidzących lub niewidomych, szachy należą na szczęście do tych co udało się dostosować. Można się cieszyć grą pod warunkiem że ma się z kim 🙂

Szachy dla niewidomych

Szachy dla niewidomych – różnice

Szachy dla osób niewidomych różnią się konstrukcyjnie  od zwykłych.

Czarne pola są kilka milimetrów wyższe od białych, co pozwala na wyczucie ręką, na jakim polu stoi figura. Łatwiej też jest badać przekątne, bo wystarczy wymacać po zgrubieniach lub dołkach.

Figury niewiele się różnią od tych normalnych. Producenci opisują, że są one łatwo od siebie odróżnialne, jednak tak samo grało mi się normalnymi figurami. Nie grałem nigdy figurami, które były do siebie tak podobne, że nie dało się ich odróżnić palcami. Czarne bierki mają „szpiczaste” wypustki, co pozwala na łatwe odróżnienie od białych. Złapałem się na ten chwyt marketingowy bo w moim egzemplarzu (nie pamiętam producenta) są to zwykłe gwoździki wbite od góry w bierkę.

Ostatnią różnicą są dziury w środku każdego pola. Każda bierka posiada „wypustkę”, która jest wkładana w otwór w polu. W ten sposób podczas palpacyjnego sprawdzania ułożenia bierek nie będziemy ich przewracać. U mnie wypustki są na tyle długie aby stabilnie utrzymywać wszystkie bierki na szachownicy.

Ile kosztują szachy dla niewidomych

O ile najprostsze zwykłe szachownice są tanie, to te dostosowane do osób z dysfunkcją wzroku kosztują już więcej. Można kupić je za około 200 zł (2021 rok), jednak nie zawsze są dostępne w sklepach. Szachownice dla niewidomych nie są towarem chodliwym, więc czasami trzeba poczekać aż sklepy uzupełnią stany magazynowe.