Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Jak sobie radzić ze światłowstrętem?

Last updated on 3 listopada, 2021

Światłowstręt w najprostszych słowach jest nadwrażliwością na światło. Gdy patrzymy na źródło światła, to kończy się to bólem lub pieczeniem oczu. Życie codzienne ze światłowstrętem jest utrudnione, ciężej poruszać się w ciągu dnia i cały czas trzeba chodzić ze zmrużonymi powiekami.

Nie jest to poradnik medyczny, ale zbiór „wskazówek” zbieranych na podstawie moich doświadczeń, które mogą Ci pomóc w ułatwieniu sobie życia.

Jak się przemieszczać ze światłowstrętem?

Poruszanie się w słoneczne dni, gdy coś ciągle razi Cię w oczy nie należy do najprzyjemniejszych wrażeń. Pomijając fakt, że widzimy mniej niż pozostali uczestnicy ruchu to możemy sami stanowić  zagrożenie. Dużo ciężej jest obserwować zmianę świateł (szczególnie jak są pod słońce), czy odczytywać numery budynków.

Fotochromy

Jednym z rozwiązań jest możliwość zakupu szkieł typu „fotochromy”, które automatycznie ściemnią się w jaśniejsze dni. Po zaciemnieniu szkieł łatwiej będzie się poruszać.

Osobiście nigdy nie lubiłem tego typu rozwiązań, bo wolałem mieć kontrolę nad tym kiedy chcę patrzeć bez przyciemnienia a kiedy z przyciemnieniem. Przy fotochromach to nie my o tym decydujemy. Takie szkła miały swój czas reakcji i sprawiały dyskomfort przy przechodzeniu z jasnego do ciemnego pomieszczenia.

Oprawki z nakładkami przeciwsłonecznymi

Fajną opcją są oprawki z doczepianymi nakładkami przeciwsłonecznymi. Nakładki przyczepiają się na magnesy i trzymają się dość mocno. Jest obecnie duży wybór takich oprawek, a nakładki po założeniu nie sprawiają wrażenia jakby były czymś oddzielnym i wygląda to jak zwykłe okulary przeciwsłoneczne.

Można zakupić oprawki z kilkoma różnymi nakładkami na różne warunki pogodowe.

Jak jeszcze takie oprawki nosiłem to miały one  istotną wadę – nie dało się dokupić osobno nakładki, przez co w przypadku uszkodzenia (np. po umieszczeniu w tylnej kieszeni …) trzeba było kupować nowe oprawki. W moim przypadku uszkodziłem tak tylko jedną sztukę, więc nie jest to może jakaś wielka tragedia.

W porównaniu do fotochromów, przy przechodzeniu z ciemnego do jasnego otoczenia można było swobodnie zdjąć lub założyć nakładki.

Nakładki z filtrem medycznym

Można też nosić nakładki na okulary z filtrem medycznym  które dobrze chronią oczy przed światłem. Filtr medyczny wycina część pasma, dzięki czemu można zyskać dobrą ostrość widzenia zarówno w nasłonecznionym otoczeniu jak i w cieniu.

Okulary z filtrem medycznym

Dostępne też są okulary z wbudowanym filtrem medycznym, dzięki czemu nie trzeba nosić dodatkowych nakładek. Nie są jednak dostępne u wszystkich optyków, więc trzeba znaleść odpowiednie miejsce. Takie okulary mają tą wadę, że będą trochę „ściemniać” w cieniu i wieczorem. Możliwe że warto wtedy mieć dodatkową parę okularów ze zwykłymi szkłami.

Jak pracować na komputerze ze światłowstrętem?

Monitor komputera także wydziela światło,  może jest ono mniej intensywne niż światło słoneczne, ale także powoduje dyskomfort i szybsze zmęczenie wzroku. Można z tym sobie jednak próbować poradzić.

Wysoki kontrast w systemie operacyjnym

Systemy operacyjne posiadają możliwość odwrócenia kolorów w trybie wysokiego kontrastu. Dzięki temu możemy patrzeć na jasne litery na ciemnym tle. Zmniejsza to drastycznie ilość wydzielanego światła przez monitor. Niestety nie wszystkie programy komputerowe dają możliwość odwrócenia kolorów.

lupa z odwróconymi kolorami

W system Windows wbudowana jest lupa, w której można włączyć odwracanie koloru. Można wtedy skrótem włączać lupę jeżeli program nie ma ciemnego motywu.

Odwrócone kolory w przeglądarce

Przeglądarki internetowe posiadają możliwość odwracania kolorów, która może pomóc w odczytywaniu stron. Na dzień dzisiejszy większość internetu zrobiona jest „na biało”, więc może trochę razić w oczy. W Firefoxa jest wbudowana funkcja, która uaktywni się jak włączony będzie tryb wysokiego kontrastu w Windowsie, a w Google Chrome można użyć wtyczki High Contrast.

Czytniki ekranu

Jeżeli nawet w trybie wysokiego kontrastu nie da się korzysta z komputera, to można zacząć używać czytników ekranu, takich jak NVDA, JAWS czy ZDSR. Pozwalają one na odczytywanie zawartości ekranu przez syntezator mowy, dzięki czemu można całkowicie wyłączyć monitor. Jest to jednak moim zdaniem rozwiązanie ostateczne, ze względu na duże trudności z obsługą komputera w taki sposób.

Korzystanie z telefonu ze światłowstrętem

Coraz częściej głównym narzędziem jakie wykorzystujemy, jest telefon komórkowy. Na szczęście i tutaj można sobie pomóc.

Odwrócone kolory w telefonie

W telefonach z systemem Android oraz IOS wbudowana jest opcja pozwalająca na odwrócenie kolorów, dzięki czemu możemy uzyskać jasne napisy na ciemnym tle. Mniej białego światła oznacza mniej rażącego światła 🙂

Wyłaczenie niebieskiego pasma

Spotkałem się z opinią, że niekiedy pomaga wyłączenie niebieskiego pasma w wyświetlaczu telefonu. Z tej opcji nie korzystałem osobiście, ale zostawiam jako możliwość sprawdzenia.