Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Pismo Braille’a dla niewidomych

Last updated on 23 czerwca, 2022

Pismo Braille zwane jes także pismem punktowym  a nawet sześcio-punktem, gdyż wykorzystuje sześć punktów do przedstawienia pojedynczego znaku.

Nazwa pisma wzięła się od nazwiska jego twórcy – Louis Braille , który utracił wzrok na skutek wypadku. Alfabet powstał  na podstawie techniki wojskowej odczytywania rozkazów bez użycia światła.

Budowa pisma Braille’a

Każdy znak Braillea składa się z sześciu wypukłych punktów ułożonych w dwóch kolumnach po trzy punkty w każdej. Punkty oznacza się umownie cyframi: w lewej kolumnie znajdują się punkty 1, 2 i 3, a w prawej 4, 5 i 6. Taki system pozwala na zapisanie 64 różnych kombinacji punktów.

Nie ma jednak jednego alfabetu dla całego świata, w każdym języku występują inne znaki diakrytyczne, które zapisywane są inaczej.

Taki sposób zapisu powoduje że treść zapisana w alfabecie Braille’a zajmuje 3 do 4 razy więcej niż jego wersja czarno drukowa. A że musi być nadrukowane na grubszym papierze niż zwykły tekst (cały czas wypukłości naciskamy palcami) to możemy się domyślić dlaczego nie wydaje się książek w tym alfabecie.

Więcej informacji o piśmie Braille’a