Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

NVDA – darmowy screen reader

Last updated on 9 maja, 2021

NVDA jest darmowym czytnikiem ekranu (screen readerem) dla systemu Windows. Z tego programu korzysta większość niewidomych i słabowidzących  z oczywistych względów 🙂

Program jest rozwijany przez organizację NV Access

Jak pobrać NVDA?

Program NVDA można pobrać ze strony projektu, lub ze strony polskiego centrum. Najłatwiej jest użyć adresu pobierz.nvda.pl, wpisanie tej prostej frazy w pasku adresu dowolnej przeglądarki uruchomi pobieranie instalatora.

Czy korzystanie z NVDA jest trune?

Wszystko zależy. Jeżeli nie miałeś / miałaś wcześniej dostępu do komputera i dopiero rozpoczynasz swoją przygodę to może być trudno.. Jeżeli komputer nie był czymś obcym  i pojawiła się konieczność użycia czytnika ekranu, to będzie trochę łatwiej. NVDA jak każdy program udźwiękawiający dysponuje szeregiem skrótów klawiaturowych, które warto poznać aby móc korzystać z komputera.

Czy niedowidzący mogą korzystać z NVDA?

Jeżeli coś jeszcze widzisz, ale nie możesz rozczytać, to jak najbardziej NVDA może się Ci przydać. Najeżdżając na jakiś tekst NVDA odczyta co zostało napisane. Dzięki temu łatwiej będziesz poruszać się w programach komputerowych lub na stronach internetowych.

Sam przez sporo czasu właśnie w ten sposób używałem NVDA . Znając tylko kilka podstawowych funkcji  potrafiłem osiągnąć swoje cerle. Dopiero jak wada pogłębiła się bardziej trzeba było do swojej pamięci dodać listę dodatkowych skrótów i funkcji .

Czy NVDA czyta wszystko?

Nie. NVDA nie radzi sobie ze wszystkimi programami i stronami internetowymi. Nie jest to oczywiście wina twórców tego programu, nie można też winić za to wszytkich twórców oprogramowania, bo nie jest proste wczucie się w osoby z dysfunkcją wzroku, spełnienie dodatkowych wymagań dostępności wymaga czasu (czyli pieniędzy), a niewidomi użytkownicy nie są raczej większością.

Choć problemy z dostępnością są co raz bardziej znane, to nie można wymagać aby każdy twórca wydawał swoje pieniądze aby umożliwić korzystanie z e swojego oprogramowania  bardzo małej części rynku. Jeżeli nawet giganci jak Microsoft czy Google mają z tym problemy, to wymaganie pełnej dostępności od zwykłych małych twórców jest już niezasadne.

NVDA – więcej informacji