Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

JetBrains Rider – dostosowanie dla niedowidzących

Rider od firmy JetBrains jest oprogramowaniem pozwalającym na tworzenie własnych programów (IDE). Jako, że podczas pracy w Visual Studio korzystałem z ich dodatku ReScharper i bardzo mi się spodobał, to postanowiłem używać także Ridera do codziennej pracy.

Pomimo tego że program jest płatny to i tak jestem zadowolony. Głównie dlatego że jest o wiele bardziej dostępny dla czytników ekranu niż Visual Studio.

W tym wpisie postaram się zebrać kilka rzeczy, które  w mojej ocenie są bardzo pomocne  przy używaniu Ridera , a nie były  włączone domyślnie.

Dostępność Ridera dla czytników ekranu

W najnowszych wersjach już przy uruchamianiu Rider zapyta nas czy włączyć opcję dostępności dla czytników ekranu. Kiedyś było trzeba włączać ją ręcznie, dlatego też podaję gdzie to można zrobić.

  1. Uruchamiamy ustawienia: CTRL + ALT + S
  2. Wchodzimy do menu „Apperance”
  3. Zaznaczamy opcję „Support screen readers”

W oknie ustawień jest dostępne pole tekstowe, w którym można wpisać nazwę opcji i wtedy Rider odfiltruje te sekcje, które zawierają opcje o takiej nazwie.

High Contrast Theme

Kolejną rzeczą, którą należy włączyć jest wysoko kontrastowy motyw Ridera.  Nie jest to może tak kontrastowe jak w Visual Studio, ale zawsze to trochę lepiej niż domyślny motyw. Motywy można edytować, więc jak ktoś ma czas to może spróbować go ulepszyć.

  1. Uruchamiamy ustawienia: CTRL + ALT + S
  2. Wchodzimy do menu „Apperance”
  3. Pierwsza opcja od góry to motyw – należy wybrać tam „High Contrast”

Structure window

Choć Rider dysponuje fajną opcją wyszukiwania właściwości, to nie są jeszcze one dostępne dla czytników ekranu. Zostało to zgłoszone i może doczekamy się na poprawkę. W zamian z tego można używać okna widoku struktury pliku. Jeżeli zachowujemy podział, że każda klasa jest w osobnym pliku, to uzyskujemy tym samym strukturę klasy.

Okno Sctructure Window jest dostępne z poziomu menu: Tool windows – Structure .

Ja ustawiam sobie skrót klawiaturowy, którego znacznie łatwiej się używa, np.: ALT + SHIFT + 1. Wtedy pod ALT + 1 jest okno podglądu solucji a dodając SHIFT otwiera się okno podglądu struktury pliku.

Aby ustawić skrót należy:

  1. Wejść do ustawień: ALT + CTRL + S
  2. Wejść do sekcji Keymap
  3. Przejść do pola wyszukiwania
  4. Wpisać tam „Structure”
  5. Przejść klawiszami na klawiaturze do opcji „Structure” w sekcji „Tool Windows” i dodać nowy skrót

W najnowszej wersji proponowany  skrót jest już używany do czegoś innego, dlatego może być wymagane aby usunąć go najpierw z innej opcji. Można to wykonać wyszukując wszystkie akcje z danym skrótem.

Gutter – przejście do lewej sekcji z numerami linii

W Riderze, podobnie jak w innych IDE w lewej części edytora jest sekcja, która zawiera numery linii pliku oraz znaczniki takie jak: breakpoint, bookmark, czy wskaźnik aktywnej linii przy debugowaniu.

Domyślnie dostać tam się można tylko myszką a nie jest to ani proste ani szybkie 🙂

Korzystając z możliwości definiowana własnych skrótów klawiaturowych można dodać skrót przejścia do sekcji Gutter:

  1. Uruchamiamy ustawienia: ALT + SHIFT + S
  2. Przechodzimy do sekcji „Keymap”
  3. Wyszukujemy opcje  wpisując „Gutter”
  4. W wyszukanych opcjach znajdujemy opcję „Focus Gutter” i dodajemy do niej skrót.  U mnie jest to ALT + SHIFT + G.

W ten sposób szybko będziemy mogli poznać numer linii albo sprawdzić czy są jakieś w niej znaczniki. Aby wyjść z sekcji Gutter wystarczy wcisnąć klawisz ESC, przejdziemy wtedy do edytora.

Podświetlanie aktywnego wiersza

W trybie wysokiego kontrastu nie jest widocznie odróżniony zaznaczony wiersz. Dla mnie osobiście migający kursor jest za mały i ciężko mi go czasami znaleźć. Visual Studio zdecydowanie lepiej sobie z tym radzi, bo aktywny wiersz jest zaznaczony ramką. Dzięki temu edytowana treść jest dobrze widoczna. W Riderze musimy zaspokoić się tylko  edycją koloru zaznaczenia.

  1. Wchodzimy do ustawień: ALT + CTRL + S
  2. Wchodzimy do  sekcji „Editor”
  3. Wchodzimy do podsekcji „General”
  4. Wchodzimy do kolejnej podsekcji „Color Scheme”
  5. Wchodzimy do kolejnej podsekcji o nazwie „General”
  6. Przechodzimy teraz do sekcji ustawień i  i szukamy ustawień w formie drzewa
  7. Wyszukujemy opcji „Carret row”
  8. Tabem możemy przejść do ustawienia tłat aktywnej linii.